Archive for the ‘Scoreboard’ Category

FRIDAY

HIGH SCHOOL BOYS’ BASKETBALL

Dover at Susquehannock, 5 p.m.

York Tech at Delone Catholic, 5:30 p.m.

Kennard-Dale at Eastern York, 5:30 p.m.

Lebanon Christian at Red Lion Christian, 6:30 p.m.

Dallastown at New Oxford, 6:30 p.m.

York Catholic at Hanover, 7 p.m.

Littlestown at Fairfield, 7 p.m.

Northeastern at Gettysburg, 7:30 p.m.

Bermudian Springs at Biglerville, 7:30 p.m.

York High at Central York, 7:30 p.m.

Spring Grove at Red Lion, 7:30 p.m.

York Suburban at West York, 7:30 p.m.

Christian School of York at Covenant Christian, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ BASKETBALL

Lebanon Christian at Red Lion Christian, 5 p.m.

Eastern York at Kennard-Dale, 5:30 p.m.

Susquehannock at Dover, 5:30 p.m.

Fairfield at Littlestown, 6 p.m.

New Oxford at Dallastown, 6:30 p.m.

Delone Catholic at York Catholic, 7 p.m.

Biglerville at Bermudian Springs, 7:30 p.m.

Central York at York High, 7:30 p.m.

Gettysburg at Northeastern, 7:30 p.m.

Red Lion at Spring Grove, 7:30 p.m.

West York at York Suburban, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL WRESTLING

Hanover at New Oxford Tournament (Day 1), 5 p.m.

HIGH SCHOOL BOWLING

Lancaster Catholic at York Tech (Suburban Bowlerama), 3:30 p.m.

HIGH SCHOOL ICE HOCKEY

MSM at Susquehannock (York City Ice Arena), 6:45 p.m.

Warwick at Dallastown (York City Ice Arena), 8:30 p.m.

SATURDAY

HIGH SCHOOL WRESTLING

Kennard-Dale at Neshaminy Tournament, 8 a.m.

Hanover at New Oxford Tournament (Day 2), 9 a.m.

Bermudian Springs at Big Spring, 7 p.m.

HIGH SCHOOL BOYS’ BASKETBALL

YAIAA/Mid Penn Conference Showcase

Waynesboro vs. Bermudian Springs, 11 a.m.

Mechanicsburg vs. New Oxford, 2 p.m.

Camp Hill vs. Spring Grove, 3:30 p.m.

Chambersburg vs. Central York, 5 p.m.

West York vs. Bishop McDevitt, 6:30 p.m.

Boiling Springs vs. Gettysburg, 8 p.m.

Reading Shootout at Geigle Complex

York High vs. Plymouth Whitemarsh, 5:30 p.m.

Other Games

Red Lion at Conrad Weiser, 2:30 p.m.

York Tech at Hanover, 6:30 p.m.

York Catholic at Steel-High, 6:30 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS’ BASKETBALL

Showcase Tournament at Red Lion

West York vs. Fleetwood, 3 p.m.

Delone Catholic vs. Berks Catholic, 4:30 p.m.

New Oxford vs. Boyertown, 6 p.m.

Red Lion vs. Harrisburg, 7:30 p.m.

Other Games

Dallastown at Reading, 1 p.m.

Hanover at South Western, 2 p.m.

Steel-High at York Catholic, 5 p.m.

Solanco at York Country Day, 6:30 p.m.

Spring Grove at Carlisle, 7:30 p.m.

HIGH SCHOOL SWIMMING

Spring Grove at Big Spring Invitational, 10 a.m.

York Suburban, West York, Susquehannock, Northeastern, New Oxford, Dover, Dallastown, Central York at South Western Relays Invitational, 10:30 a.m.

COLLEGE MEN’S BASKETBALL

York College at Mary Washington, 3 p.m.

Penn State York at Penn State New Kensington, 7 p.m.

COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL

York College at Mary Washington, 1 p.m.

COLLEGE WRESTLING

PSU Mont Alto, Glouchester CC, Camden CC at York College, 1 p.m.

Week 4 #YAIAA Football Scoreboard

Posted: September 19, 2014 in Scoreboard

Following is Friday’s schedule of York-Adams sporting events. Scores will be posted as soon as they become available.

FRIDAY

HIGH SCHOOL FOOTBALL

York Suburban 35, Kennard-Dale 0. F

Bermudian Springs 50, Hanover 14. F

Dover 22, Gettysburg 16. F

Central York 44, Northeastern 17. F

West York 49, Eastern York 21. F

Dallastown 20, Spring Grove 3. F

Exeter 42, Susquehannock 0. F

Red Lion 13, York High 12. F

Fairfield 20, Biglerville 19. F

York Catholic 29, Delone Catholic 27. F

South Western 34, New Oxford 27. F

Week 3 #YAIAA Football Scoreboard

Posted: September 12, 2014 in Scoreboard

Following is Friday’s schedule of York-Adams football contests. Scores will be posted as soon as they become available.

FRIDAY

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Bermudian Springs 21, Shippensburg 0. F

Eastern York 58, Hanover 0. F

Penn Manor 35, Dallastown 3. F

Northeastern 31, Susquehannock 10. F

Red Land 27, Dover 7. F

Lancaster Catholic 49, Littlestown 19. F

Berks Catholic 51, York Catholic 17. F

Spring Grove 56, York Suburban 20. F

Carlisle 34, South Western 23. F

Kennard-Dale 30, York Tech 12. F

Fairfield 49, Carson Long 20. F

Hempfield 22, Central York 7. F

St. Paul’s School 41, Delone Catholic 20. F

Gettysburg 48, Waynesboro 6. F

Biglerville 21, New Oxford 15. F

West York 44, Red Lion 27. F

WEEK 2 #YAIAA Football Scoreboard

Posted: September 5, 2014 in Scoreboard

FRIDAY

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Gettysburg 42, New Oxford 6. F

Bermudian Springs 36, Boiling Springs 6. F

Greencastle-Antrim 49, Littlestown 14. F

Northeastern 44, York Suburban 0. F

Cumberland Valley 28, Central York 17. F

Big Spring 10, Dover 9. F

Fairfield 16, James Buchanan 12. F

Manheim Township 47, Red Lion 6. F

Spring Grove 17, Mechanicsburg 7.

Cedar Cliff 55, South Western 33. F

Delone Catholic 48, Columbia 7. F

Hanover 35, Kennard-Dale 7. F

Biglerville 34, Waynesboro 28. F

Dallastown 21, West York 20. F

McCaskey 28, York High 21. F

York Catholic 36, Susquehannock 0. F

Following is Friday’s schedule of York-Adams football

contests. Scores will be posted as soon as they become

available.

FRIDAY

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Bermudian Springs 34, New Oxford 7. F

Cumberland Valley 21, Spring Grove 17. F

Red Lion 28, Hershey 7. F

Dover 34, Shippensburg 13. F

Littlestown 18, Boiling Springs 13. F

Annville-Cleona 10, Biglerville 0. F

Northeastern 20, York Catholic 17. F

Pequea Valley 20, York Tech 12. F

Red Land 25, York Suburban 0. F

Reading 26, York High 25. F

James Buchanan 27, Hanover 19. F

Gettysburg 44, South Western 41. F

Waynesboro 53, Kennard-Dale 7. F

Newport 24, Fairfield 21. F

West York 41, Central York 20. F

Northern York 48, Susquehannock 28. F

Eastern York 35, Columbia 14. F

Trinity 37, Delone Catholic 30. F

Dallastown 35, Lancaster Catholic 14. F

FRIDAY

High School Football

District 3-AAAA Quarterfinal

FINAL: Dallastown 21, CD East 20.

–Dallastown will face Cumberland Valley in the District 3-AAAA semifinals next week.

District 3-AAA Quarterfinal

FINAL: Conrad Weiser 23, Dover 0.

District 3-AA Semifinals

FINAL: Littlestown 29, Wyomissing 23.

–Littlestown will face Berks Catholic in the District 3-AA finals next week.

FINAL: Berks Catholic 42, Bermudian Springs 14.

District 3-A Semifinals

FINAL: York Catholic 35, Upper Dauphin 14.

–York Catholic will face Steel-High in the District 3-A finals next week.

FINAL: Steel-High 53, Fairfield 6.

FRIDAY

High School Football

District 3 First Round

Class AAAA

FINAL: Exeter Township 41, Central York 24.

FINAL: Dallastown 37, Lebanon 20.

Class AAA

FINAL: Dover 34, Milton Hershey 6.

FINAL: Conrad Weiser 24, Spring Grove 0.

Bishop McDevitt 21, New Oxford 0. Suspended

–A power outage has forced the game to be suspended with :58 left in the 1st quarter. Will be resumed Saturday at noon.

Class AA

FINAL: Littlestown 27, Annville-Cleona 10.

FINAL: Bermudian Springs 35, Hamburg 12.

FRIDAY

High School Football

Division I

FINAL: Central York 62, York High 27.

–The Panthers capture the Division I title with the victory.

FINAL: Spring Grove 31, South Western 15.

FINAL: Dallastown 31, Red Lion 24.

Division II

FINAL: Dover 48 Susquehannock 13.

–The Eagles capture the Division II title with the victory.

FINAL: Northeastern 35, Kennard-Dale 14.

FINAL: West York 31, New Oxford 24.

Division III

FINAL: Littlestown 41, Fairfield 12.

–The Bolts capture the Division III title with the victory.

FINAL: Bermudian Springs 54, Biglerville 0.

FINAL: York Tech 38, Eastern York 14.

FINAL: York Catholic 21, York Suburban 14.

FINAL: Delone Catholic 46, Hanover 14.

#YAIAA Football Scoreboard (Week 9)

Posted: October 25, 2013 in Scoreboard

Following is Friday’s schedule of York-Adams sports events. Football scores will be updated frequently as they become available.

FRIDAY

High School Football

Division I

FINAL: Central York 35, Red Lion 14.

FINAL: Dallastown 34, Spring Grove 0.

FINAL: South Western 42 York High 33.

Division II

FINAL: Dover 45, New Oxford 17.

–Dover’s Durran Ledbetter scored 3 TDs to help the Eagles down the Colonials in a Division II showdown of unbeatens.

FINAL: West York 35, Northeastern 13.

FINAL: Susquehannock 19, Kennard-Dale 7.

Division III

FINAL: Littlestown 12, Bermudian Springs 10.

–Littlestown QB Trevor Hildebrand scored a TD as time expires to help the Bolts down the Eagles in a battle of Division III and overall unbeatens.

FINAL: York Suburban 21, Biglerville 6.

FINAL: Eastern York 29, Delone Catholic 21.

FINAL: Fairfield 53, Hanover 21.

#YAIAA Football scoreboard (Week 8)

Posted: October 18, 2013 in Scoreboard

FRIDAY

High School Football

Division I

FINAL: Red Lion 20, South Western 13.

FINAL: Central York 17, Dallastown 7.

FINAL: York High 49, Spring Grove 35.

Division II

FINAL: West York 35, Kennard-Dale 7.

FINAL: Dover 42, Northeastern 13.

FINAL: New Oxford 41, Susquehannock 14.

Division III

FINAL: Bermudian Springs 43, Hanover 6.

FINAL: Littlestown 26, York Suburban 6.

FINAL: Fairfield 14, Delone Catholic 7.

FINAL: York Tech 44, Biglerville 37.

FINAL: York Catholic 26, Eastern York 7.